Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy krokodýlů

4. 7. 2008

Krokodýli jsou velmi starým řádem plazů, mezi které patří krokodýli, aligátoři a gaviálové, celkem asi 23 recentních druhů.

Vlastním životním prostředím krokodýlů je voda, přirozeně vyhledávají nejraději pomalé říční toky a jezera. Některé druhy, např. krokodýl mořský žijí však i v mořích při pobřeží. Nejčastěji je můžeme vidět v Africe v povodí Nilu, v jižní části severní Ameriky (obl. Mississippi), ve východní části Asie a na severu Austrálie.

Stavba těla

Krokodýli jsou mohutní ještěři s dlouhým silným ocasem. Lebka je diapsidní, mohutná, ale částečně pneumatizovaná (=kosti jsou duté). V různé míře je vyvinuto sekundární patro. Tělo krokodýlů je kryto rohovitými štíty, pod kterými leží kostěné desky. Krokodýli plavou pomocí silného, ze stran zploštělého ocasu, končetiny mají přitisknuté k tělu. Svaly jsou nejvíce rozvinuté v oblasti krku a na končetinách

Trávicí soustava

Jejich potravou jsou různí savci, ptáci a ryby a také jiní plazi, které loví, a nebo se živí na jejich mršinách. ((Ulovenou potravu rozžvýkají ostrými, malými zuby v dutině ústní?) krokodyloviti nemohou posouvat celisti na stranu proto pochybuji ze rozzvykavaji svou korist, korist polykaji celou , v pripade nevyhovujici velikosti trhaji prudkymi pohyby hlavy na mensi casti)). Jazyk mají podobný jazyku savců. Potrava putuje hltanem do žaludku, kde probíhá trávení. Dále jde do střev, ve kterých proběhne vstřebávání a odtud je kloakou vylučován z těla ven. Krokodýlí trus je velmi podobný trusu savců

 

Cévní soustava

Krokodýli mají srdce, které je tvořeno 2 komorami a 1 síní. Mezi srdečními komorami se vyskytuje přepážka, která téměř odděluje pravou a levou část srdce.Mají srdce nejdokonalejší ze všech dnešních plazů.

Rozmnožovací soustava

Oplození je vnitřní. Samice se po nakladení vajec nezdržuje příliš daleko, ale hlídá je jako oko v hlavě.Vejcemi se často živí varani a tak se mnohokrát stane, že matka prostě nepřiplave rychle a varani natropí mnoho škod.Z 10-15 nakladených vajec přežije cca pouhých 6-7 jedinců.Po vylíhnutí, plavou v okolí matky.Živí se však již sami, a od narození umí plavat.zhruba do 1 roku života se zdržují v okolí matky, která za ně dá i svůj život.

 Nervová soustava

Je podstatně vyvinutější, než u obojživelníků. Mají vyvinutý koncový mozek a díky tomu jsou inteligentnější.

 Smyslová soustava

Oči jsou na svrchní straně hlavy v jedné rovině s ušima a nozdrami. A tak se mohou nepozorovaně přiblížit až ke kořisti, protože zbytek je potopen.

Zrak mají docela dobrý, i když to není nejlepší jejich smysl. Přes oko se jim ze strany táhne jemné průhledné víčko, kterému se říká mžurka. Mžurka slouží k tomu, že když se krokodýl potopí, tak se mžurka přes oko zatáhne a on může úplně v klidu vidět pod uplně zvířenou zabahněnou vodou.

Krokodýlové jsou známí tím, že se vrhnou po všem, co se jen pohne. Většina lidí je má za obrovské obludy, co žerou lidi. Není to tak… Je sice pravda, že se opravdu oženou po čemkoli, co se pohne, ale pokud nejste ve vodě ale na souši, tak před ním můžete v klidu utéct.

Aligátor

http://phototheque.1000wallpapers.com/galleries/Faune/g/Gavial/Faux+gavial/thumb/Faux+gavial+2.jpgGavial

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

KOMENTAR

(CUKR, 23. 11. 2008 17:56)

MASOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

komentar

(jana, 23. 11. 2008 17:55)

HUSTYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY

KUJU

(jirka, 22. 10. 2008 20:03)

Dekuju moc diki teto strance mam ukol do prirazu :) diki